RBR5LAM60ATR
DigiKey Part Number
RBR5LAM60ATR-ND - Tape & Reel (TR)
RBR5LAM60ACT-ND - Cut Tape (CT)
RBR5LAM60ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR5LAM60ATR
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 5A PMDTM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 5A Surface Mount PMDTM
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RBR5LAM60ATR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 60 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PMDTM
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 5 A