RFUH10NS6STL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RFUH10NS6STL |
Description | DIODE STANDARD 600V 10A LPDS |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 600 V 10A Surface Mount LPDS |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RFUH10NS6STL Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Reverse Recovery Time (trr) 25 ns |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 600 V |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V | Supplier Device Package LPDS |
Current - Average Rectified (Io) 10A | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.8 V @ 10 A | Base Product Number |