RQ5E025SNTL
DigiKey Part Number
RQ5E025SNTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RQ5E025SNTLCT-ND - Cut Tape (CT)
RQ5E025SNTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ5E025SNTL
Description
MOSFET N-CH 30V 2.5A TSMT3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 2.5A (Ta) 700mW (Ta) Surface Mount TSMT3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.1 nC @ 5 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
165 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
700mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
70mOhm @ 2.5A, 10V