35RX30100M8X11.5
DigiKey Part Number
1189-1895-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RX30100M8X11.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35RX30100M8X11.5 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
252 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
360 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
220 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 130°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C