50PHV68M8X10.5
DigiKey Part Number
1189-50PHV68M8X10.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-50PHV68M8X10.5CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-50PHV68M8X10.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50PHV68M8X10.5
Description
CAP ALUM HYBRID 68UF 20% 50V SMD
Detailed Description
68 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
115 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C