50YXF100MEFCMS8X11.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 3
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 2 126
Direct
Nichicon
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
50YXF100MEFCMS8X11.5
DigiKey Part Number
1189-50YXF100MEFCMS8X11.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXF100MEFCMS8X11.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50YXF100MEFCMS8X11.5 Models
Ripple Current @ Low Frequency
280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
400 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
250 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C