50YXG100MTA8X11.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 5 577
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Würth Elektronik
Nichicon
Würth Elektronik
Similar
Panasonic Industry
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
50YXG100MTA8X11.5
DigiKey Part Number
1189-50YXG100MTA8X11.5CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-50YXG100MTA8X11.5TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXG100MTA8X11.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50YXG100MTA8X11.5 Models
Ripple Current @ Low Frequency
277.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 100 kHz
Impedance
170 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C