CMS-16093-078L100-67 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
PUI Audio, Inc.
In Stock: 22
Datasheet
8 Ohms General Purpose Speaker 700 mW 100 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
CUI Devices CMS Series | Digi-Key Daily
CMS-16093-078L100-67
DigiKey Part Number
CMS-16093-078L100-67-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMS-16093-078L100-67
Description
SPEAKER 8OHM 700MW TOP PORT 91DB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMS-16093-078L100-67 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Power - Rated
700 mW
Series
Power - Max
1 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Rectangular
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
100 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
550Hz
Termination
Wire Leads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.630" L x 0.354" W (16.00mm x 9.00mm)
Efficiency - dBA
91.00
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Efficiency - Testing
700mW/100mm