CMS0401KL-1X
CMS0401KL-1X
Understanding Audio Frequency Range in Audio Design
CMS0401KL-1X
DigiKey Part Number
102-1305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMS0401KL-1X
Description
SPEAKER 8OHM 4W TOP PORT 87DB
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 4 W 256 Hz ~ 20 kHz Top Round, Square Frame
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMS0401KL-1X Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Power - Rated
4 W
Series
Power - Max
6 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round, Square Frame
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
256 Hz ~ 20 kHz
Termination
Solder Eyelet(s)
Frequency - Self Resonant
320Hz
Size / Dimension
1.579" L x 1.579" W (40.10mm x 40.10mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Efficiency - dBA
87.00
Base Product Number
Efficiency - Testing
1W/500mm