TBP01R2-508-04BE
TBP01R2-508-04BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBP01R2-508-04BE
DigiKey Part Number
102-6424-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP01R2-508-04BE
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 5.08MM
Detailed Description
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
TBP01R2-508-04BE Models
Category
Current - IEC
20A
Voltage - IEC
320 V
Series
Current - UL
16 A
Voltage - UL
300 V
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
4
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
4
Pitch
0.200" (5.08mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation
Vertical
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Termination Style
Solder
Insulation Height
0.472" (12.00mm)