TS06-667-25-R-260-G-SMT-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TS06-667-25-R-260-G-SMT-TR |
Description | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TS06-667-25-R-260-G-SMT-TR Models |
Category | Actuator Orientation Top Actuated |
Mfr | Termination Style Gull Wing |
Series | Outline 6.70mm x 6.00mm |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Illumination Non-Illuminated |
Part Status Active | Operating Force 260gf |
Circuit SPST-NO | Operating Temperature -30°C ~ 80°C |
Switch Function Off-Mom | Actuator Material Polyamide (PA FR52), Nylon FR52 |
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC | Switch Travel 0.25mm |
Actuator Type Standard | Mechanical Life 60,000 Cycles |
Mounting Type | Base Product Number |
Actuator Height off PCB, Vertical 2.50mm |