MTMM-105-08-T-S-320
DigiKey Part Number
SAM13086-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-105-08-T-S-320
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-105-08-T-S-320 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.320" (8.13mm)
Series
Contact Length - Post
0.097" (2.47mm)
Overall Contact Length
0.476" (12.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A