PCIE-036-02-F-D-TH
PCIE-036-02-F-D-TH
PCIE-036-02-F-D-TH
DigiKey Part Number
SAM10625-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCIE-036-02-F-D-TH
Description
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCIE-036-02-F-D-TH Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Samtec Inc.
Features
Board Guide
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Termination
Solder, Staggered
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Card Type
PCI Express™
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
36
Color
Black
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch
0.039" (1.00mm)