SEM-125-02-03.0-H-D-A
DigiKey Part Number
SAM11679-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEM-125-02-03.0-H-D-A
Description
CONN RCPT 50POS 0.031 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Receptacle Connector 0.031" (0.80mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SEM-125-02-03.0-H-D-A Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board
Mated Stacking Heights
6mm, 7mm, 10mm
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
2.6A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.125" (3.18mm)