SLW-115-01-T-S
DigiKey Part Number
SAM1093-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLW-115-01-T-S
Description
CONN RCPT 15POS 0.1 TIN PCB
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLW-115-01-T-S Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.180" (4.57mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Mated Stacking Heights
6.09mm
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Pitch - Mating
Contact Shape
Square
Number of Rows
1
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Factory Stock: 1 449
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 50POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 935
CONN RCPT 49POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 0
CONN RCPT 48POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 330
CONN RCPT 47POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 0
CONN RCPT 46POS 0.1 TIN PCB