TMM-150-01-S-S-SM
DigiKey Part Number
SAM1170-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMM-150-01-S-S-SM
Description
CONN HEADER SMD 50POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 50 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMM-150-01-S-S-SM Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Series
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact