TMM-150-01-T-S-SM
DigiKey Part Number
SAM1172-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMM-150-01-T-S-SM
Description
CONN HEADER SMD 50POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 50 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMM-150-01-T-S-SM Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact
Mounting Type
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1 463
Check for Additional Incoming Stock
Tube
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER SMD 49POS 2MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD 48POS 2MM
CONN HEADER SMD 47POS 2MM
CONN HEADER SMD 46POS 2MM
CONN HEADER SMD 45POS 2MM