TMM-150-01-T-S
DigiKey Part Number
SAM1178-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMM-150-01-T-S
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
TMM-150-01-T-S Models
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Series
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact
Mounting Type
Base Product Number
Termination
Solder
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 431
Factory Stock: 100
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 49POS 2MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 48POS 2MM
In-Stock: 50
CONN HEADER VERT 47POS 2MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 46POS 2MM
CONN HEADER VERT 45POS 2MM