TSW-110-15-G-D
DigiKey Part Number
SAM13037-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-110-15-G-D
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-110-15-G-D Models
Contact Length - Mating
0.520" (13.21mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C