LC1DT80A6BD
DigiKey Part Number
4008-LC1DT80A6BD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT80A6BD
Description
TESYS 4P EVLK CTR 80A AC1 24VDC
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 80 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1DT80A6BD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Series
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
18 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
57.5 ms
Contact Form
4PST-NO (4 Form A)
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
80 A