3RT20231AL24 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 10
In Stock: 4
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 9 A 230VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
3RT20231AL24
DigiKey Part Number
3473-3RT20231AL24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RT20231AL24
Description
CONTACTOR_AC_3RT2023-1AL24_4KW_2
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
195.5 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Operate Time
40 ms
Coil Voltage
230VAC
Release Time
16 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Coil Power
67VA
Contact Rating (Current)
9 A