3RT20242AC24 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 1
In Stock: 1
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 12 A 24VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
3RT20242AC24
DigiKey Part Number
3473-3RT20242AC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RT20242AC24
Description
CONTACTOR S0 12A 24VAC 2NO/2NC S
Detailed Description
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Coil Voltage
24VAC
Contact Rating (Current)
12 A