CB5JBR330
DigiKey Part Number
CB5JBR330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB5JBR330
Description
RES 0.33 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 mOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CB5JBR330 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Series
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.374" Square x 0.866" L (9.50mm x 22.00mm)