HCSK1216FTL300
DigiKey Part Number
738-HCSK1216FTL300TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-HCSK1216FTL300CT-ND - Cut Tape (CT)
738-HCSK1216FTL300DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCSK1216FTL300
Description
RES SHUNT, 1216, 0.0003 OHM, 1%,
Detailed Description
300 µOhms ±1% 5W Chip Resistor Strip, C Bend Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
EDA/CAD Models
HCSK1216FTL300 Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
Strip, C Bend
Size / Dimension
0.150" L x 0.118" W (3.81mm x 3.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.077" (1.95mm)