HCSK1216FTL300 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HCSK1216FTL300 |
Description | RES SHUNT, 1216, 0.0003 OHM, 1%, |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 300 µOhms ±1% 5W Chip Resistor Strip, C Bend Current Sense, Moisture Resistant Metal Element |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | HCSK1216FTL300 Models |
Category | Features Current Sense, Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 170°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case Strip, C Bend |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.150" L x 0.118" W (3.81mm x 3.00mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.077" (1.95mm) |