HCSK2725FT1L00
DigiKey Part Number
HCSK2725FT1L00TR-ND - Tape & Reel (TR)
HCSK2725FT1L00CT-ND - Cut Tape (CT)
HCSK2725FT1L00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCSK2725FT1L00
Description
RES 0.001 OHM 1% 5W 2725
Detailed Description
1 mOhms ±1% 5W Chip Resistor Nonstandard Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
EDA/CAD Models
HCSK2725FT1L00 Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
Nonstandard
Size / Dimension
0.272" L x 0.260" W (6.90mm x 6.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.120" (3.05mm)