KAL50FB2R00
KAL50FB2R00
KAL50FB2R00
DigiKey Part Number
KAL50FB2R00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAL50FB2R00
Description
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 50W
Detailed Description
2 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
KAL50FB2R00 Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Resistance
2 Ohms
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.641" (16.28mm)
Power (Watts)
50W