RMCA0805FT2K20-HP
DigiKey Part Number
738-RMCA0805FT2K20-HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCA0805FT2K20-HPCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMCA0805FT2K20-HPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCA0805FT2K20-HP
Description
RES 0805 2.2 KOHM 1% 0.25W AUTO
Detailed Description
2.2 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCA0805FT2K20-HP Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)