RMCP2010FT330R
DigiKey Part Number
RMCP2010FT330RTR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCP2010FT330RCT-ND - Cut Tape (CT)
RMCP2010FT330RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP2010FT330R
Description
RES 330 OHM 1% 1W 2010
Detailed Description
330 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCP2010FT330R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)