RNCF1206TKW10K0
DigiKey Part Number
738-RNCF1206TKW10K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RNCF1206TKW10K0CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RNCF1206TKW10K0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF1206TKW10K0
Description
RES SMD 10K OHM 0.01% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±0.01% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNCF1206TKW10K0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)