RNCP0805FTD180R
DigiKey Part Number
RNCP0805FTD180RTR-ND - Tape & Reel (TR)
RNCP0805FTD180RCT-ND - Cut Tape (CT)
RNCP0805FTD180RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCP0805FTD180R
Description
RES 180 OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
EDA/CAD Models
RNCP0805FTD180R Models
Category
Features
Anti-Sulfur
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.025" (0.65mm)