RPCQ2512JT510R
DigiKey Part Number
738-RPCQ2512JT510RTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RPCQ2512JT510RCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RPCQ2512JT510RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPCQ2512JT510R
Description
RES, PULSE, 2512, 510 OHM, 5%, 4
Detailed Description
510 Ohms ±5% 4W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPCQ2512JT510R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)