WW5JT2R00 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 738-WW5JT2R00TR-ND - Tape & Reel (TR) 738-WW5JT2R00CT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | WW5JT2R00 |
Description | RES 2 OHM 5% 5W AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | WW5JT2R00 Models |
Category | Composition |
Mfr | Features Moisture Resistant |
Series | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Operating Temperature -55°C ~ 350°C |
Part Status Active | Package / Case |
Resistance | Supplier Device Package Axial |
Tolerance | Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm) |