LF33CDT-TR
DigiKey Part Number
497-1532-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-1532-1-ND - Cut Tape (CT)
497-1532-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF33CDT-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK
EDA/CAD Models
LF33CDT-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
12 mA
Part Status
Active
PSRR
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 65dB)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA