LF33CDT-TRY
DigiKey Part Number
497-10197-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF33CDT-TRY
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK
EDA/CAD Models
LF33CDT-TRY Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
2 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
12 mA
PSRR
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 65dB)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 500mA