SGT070R70HTO
DigiKey Part Number
497-SGT070R70HTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-SGT070R70HTOCT-ND - Cut Tape (CT)
497-SGT070R70HTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SGT070R70HTO
Description
700 V, 53 MOHM TYP., 26 A, E-MOD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 700 V 26A (Tc) 231W (Tc) Surface Mount TOLL (HV)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
70mOhm @ 10A, 6V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 40mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8.5 nC @ 6 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+7V, -6V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
300 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
231W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
700 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TOLL (HV)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V