SM15T10CAY
DigiKey Part Number
497-11773-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-11773-1-ND - Cut Tape (CT)
497-11773-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM15T10CAY
Description
TVS DIODE 8.55VWM 18.6VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.6V Clamp 538A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM15T10CAY Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
538A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.55V
Voltage - Breakdown (Min)
9.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.6V