SMC30J8.5CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 27
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
14.4V Clamp 208A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB (SMC)
SMC30J8.5CA
DigiKey Part Number
497-SMC30J8.5CATR-ND - Tape & Reel (TR)
497-SMC30J8.5CACT-ND - Cut Tape (CT)
497-SMC30J8.5CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC30J8.5CA
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
208A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V