STB200NF03T4
DigiKey Part Number
497-6548-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6548-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6548-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB200NF03T4
Description
MOSFET N-CH 30V 120A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 120A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount D2PAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STB200NF03T4 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
140 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4950 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.6mOhm @ 60A, 10V