STD25N10F7
DigiKey Part Number
497-14530-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-14530-1-ND - Cut Tape (CT)
497-14530-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD25N10F7
Description
MOSFET N-CH 100V 25A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 25A (Tc) 40W (Tc) Surface Mount DPAK
EDA/CAD Models
STD25N10F7 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
14 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
920 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
40W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
35mOhm @ 12.5A, 10V