STD3N40K3
DigiKey Part Number
497-13265-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD3N40K3
Description
MOSFET N CH 400V 2A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 400 V 2A (Tc) 30W (Tc) Surface Mount DPAK
EDA/CAD Models
STD3N40K3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 50µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
11 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
165 pF @ 50 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
30W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
400 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.4Ohm @ 900mA, 10V