STLQ020C33R
DigiKey Part Number
497-STLQ020C33RTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STLQ020C33RCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STLQ020C33RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STLQ020C33R
Description
IC REG LIN 3.3V 200MA SOT-323-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-323-5
EDA/CAD Models
STLQ020C33R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
150 µA
PSRR
52dB ~ 45dB (100Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-323-5
Voltage Dropout (Max)
0.16V @ 200mA