STPSC20H12GY-TR
DigiKey Part Number
497-17164-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17164-1-ND - Cut Tape (CT)
497-17164-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPSC20H12GY-TR
Description
DIODE SIL CARB 1200V 20A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 20A Surface Mount D2PAK
EDA/CAD Models
STPSC20H12GY-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
120 µA @ 1200 V
Series
Capacitance @ Vr, F
1650pF @ 0V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
20A
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 20 A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)