STTH30RQ06G-TR
DigiKey Part Number
497-17602-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17602-1-ND - Cut Tape (CT)
497-17602-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH30RQ06G-TR
Description
DIODE STANDARD 600V 30A D2PAK
Detailed Description
Diode 600 V 30A Surface Mount D2PAK
EDA/CAD Models
STTH30RQ06G-TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
55 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 600 V
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
30A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.95 V @ 30 A