T435T-600FP
DigiKey Part Number
497-17832-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T435T-600FP
Description
TRIAC ALTRNSTR 600V 4A TO220FPAB
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 4 A Through Hole TO-220FPAB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T435T-600FP Models
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4 A
Supplier Device Package
TO-220FPAB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
30A, 32A