GRPB091VWVN-RC
DigiKey Part Number
S9014E-09-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRPB091VWVN-RC
Description
CONN HEADER VERT 9POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 9 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRPB091VWVN-RC Models
Category
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.248" (6.30mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Contact Material
Brass
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Style
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Shrouding
Unshrouded
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Mounting Type
Current Rating (Amps)
1A