XTHI12BF
DigiKey Part Number
1497-1058-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XTHI12BF
Description
EMITTER IR 880NM 50MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Infrared (IR) Emitter 880nm 1.3V 50mA 12mW/sr @ 50mA 20° Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XTHI12BF Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.3V
Manufacturer
SunLED
Viewing Angle
20°
Packaging
Bulk
Orientation
Top View
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Type
Infrared (IR)
Mounting Type
Through Hole
Current - DC Forward (If) (Max)
50mA
Package / Case
Radial
Radiant Intensity (Ie) Min @ If
12mW/sr @ 50mA