RXW101M1HBK-0811S
DigiKey Part Number
4403-RXW101M1HBK-0811S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXW101M1HBK-0811S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
485 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
234 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C