RL0816T-R033-F
DigiKey Part Number
408-1441-2-ND - Tape & Reel (TR)
408-1441-1-ND - Cut Tape (CT)
408-1441-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL0816T-R033-F
Description
RES 0.033 OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RL0816T-R033-F Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)