CUS250LD-3
DigiKey Part Number
285-CUS250LD-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS250LD-3
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 250W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 3.3V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS250LD-3 Models
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
90%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.80" L x 4.00" W x 1.18" H (198.0mm x 102.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
3.3V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
50 A